صفحه اصلی مقالات چه دامنه هایی از پسوند IR نیاز به مدارک دارند ؟

چه دامنه هایی از پسوند IR نیاز به مدارک دارند ؟

چه دامنه هایی از پسوند IR نیاز به مدارک دارند ؟

نویسنده :

نخست توجه کنید که به طور قطعی نمی‌توان گفت برای کدام دامنه‌ها ممکن است ایرنیک از شما درخواست ارسال تعهدنامه و مدرک شناسایی کند و موارد اشاره شده در پایین تنها بر حسب تجربه درج شده است.

نخست توجه کنید که به طور قطعی نمی‌توان گفت برای کدام دامنه‌ها ممکن است ایرنیک از شما درخواست ارسال تعهدنامه و مدرک شناسایی کند و موارد اشاره شده در پایین تنها بر حسب تجربه درج شده است.
نکته: ایرنیک برای هر شناسه‌ي ایرنیک (NIC Handle)‌ تنها یک بار نیاز به ارسال مدارک دارد. بنابراین اگر برای تأیید یک دامنه ایرنیک از شما درخواست تعهدنامه و مدرک شناسایی کند و پس از ارسال مدارک شما دامنه تأیید شود پس از آن ایرنیک شناسه‌ي شما را به عنوان شناسه‌ی تأیید شده می‌شناسد و برای دامنه‌هاي دیگری که با آن شناسه درخواست ثبتش را بدهید از شما مدرک نخواهد خواست. البته اگر دامنه‌ي درخواستی شما از لیست دامنه‌های غیرقابل ثبت یا وضعیت خاص توضیح داده شده در بالا باشد ایرنیک باز هم درخواست شما را رد خواهد کرد.

عمده‌ي هدف ایرنیک در کنترل مدارک و احراز هویت متقاضیان ثبت دامنه پیش‌گیری از سوء استفاده از دامنه‌های ثبت شده است. به همین دلیل درخواست مدرک برای برخی از موارد ذکر شده در این لیست واضح است:
1- کلیه‌ي دامنه‌های مرتبه سوم آی‌آر از جمله co.ir و ac.ir و org.ir و… این دامنه‌ها هر کدام به شناسه‌ي نوع خاص خود (شرکتی،‌ دولتی یا آموزشی) نیاز دارند و به جز دامنه‌ي id.ir با شناسه‌ي شخص حقیقی ثبت نمی‌شوند. مقررات کامل را می‌توانید در مطلب  «شرایط و ضوابط ثبت دامنه‌های مرتبه سوم ir» ببینید. این دامنه‌ها هرگز بدون ارسال مدارک ثبت نمی‌شوند.
2- دامنه‌هایی که در ترکیب نام آن‌ها از کلمه‌ي ایران یا ایرانی یا ایرونی یا مشابه آن‌ها استفاده شده باشد.
3- دامنه‌هایی که در ترکیب نام آن‌ها نام هر کدام از شهرها یا استان‌ها یا مناطق یا عوارض طبیعی یا آثار یا اماکن تاریخی شناخته شده وجود داشته باشد.
4- دامنه‌هایی که در ترکیب نام آن‌ها کلمه‌هایی که حایز اهمیت سیاسی باشد وجود دارد،‌ از جمله کلمه‌هایی مانند news یا خبر یا اخبار یا انتخابات و…
5- برخی دامنه‌هایی که نام‌شان نشان‌دهنده‌ي فعالیت مالی باشد از قبیل نام‌هایی که در ترکیب‌شان کلمه‌های بانک یا بیمه یا insurance و… وجود دارد.
6- برخی دامنه‌هایی که نام‌شان نشان‌دهنده‌ي فعالیت تجاری باشد، مثلاً نام‌هایی که در ترکیب‌شان کلمه‌های shop یا فروش استفاده شده باشد گاه نیاز به ارسال مدارک دارند.
7- دامنه‌هایی که در ترکیب نام‌شان اصطلاحات دینی و مذهبی وجود داشته باشد مانند عاشورا، کربلا، ظهور، القاب ائمه و… توجه کنید که امکان ثبت دامنه‌ای که تنها از نام یا لقب مشهور یکی از معصومان تشکیل شده باشد در حالت عادی وجود ندارد.
8- دامنه‌هایی که در نام‌شان اصطلاحات اینترنتی نظیر دانلود، vpn، چت، net و… وجود داشته باشد.
9- دامنه‌هایی که در نام‌شان کلمه‌هایی نظیر school، مدرسه، آکادمی، دانشگاه، university و کلمه‌های مرتبط با مؤسسه‌های آموزشی مانند این‌ها استفاده شده باشد.
10- دامنه‌هایی که در نام‌شان کلمه‌های مرتبط با حوزه‌ي صدا و سیما موجود باشد مانند tv یا sima.
11- دامنه‌هایی که در نام‌شان کلمه‌ي love استفاده شده باشد.
12- دامنه‌هایی که در نام‌شان کلمه‌های شهر، روستا، city یا village یا مانند این‌ها استفاده شده باشد.

سوالی دارید؟ از من بپرسید

سلام چطور میتونم کمکتون بکنم؟